تبلیغات

مشاهده اردک تاجدار در تالاب گندمان

برای اولین بار، «اردک تاجدار» در تالاب بین المللی گندمان مشاهده شد.

به گزارش صبحانه، شهرام احمدی گفت: این پرنده زمستان گذران، جزو گونه‌های حمایت شده در ایران است.

وی با اشاره به اقدامات ثمربخش احیای تالاب گندمان، وجود این پرنده در این موقع سال را نشان دهنده وضعیت مطلوب زیستگاهی این تالاب از نظر منابع تغذیه و شرایط امنیتی و حفاظتی برای گونه ذکر شده بیان کرد.

احمدی تأکید کرد: برای حفاظت مطلوب از این پرنده باید ضمن جلوگیری از تخریب زیستگاه و شکار آن، مناطق لانه گزینی و تولید مثل آن را به صورت کامل کنترل و حفاظت نمود.

اردک تاجدار (Red crested Pochard)، اردکی غواص با سری بزرگ و بدنی فربه است که هنگام نشستن برروی آب، بدنش زیاد در آب فرو نمی‌رود.

جنس نر این پرنده دارای منقار قرمز، سر بلوطی سیر با کاکلی روشن‌تر، و سینه و زیر دم سیاه، پهلو‌های سفید و دم خاکستری با سطح پشتی قهوه‌ای پررنگ و جنس ماده آن، قهوه‌ای مات می‌باشد.
تالاب بین المللی گندمان با ۹۸۰ هکتار وسعت و ۲ هزار و ۲۱۹ متر ارتفاع از سطح دریا، از ۱۰ تالاب برتر پرنده نگری ایران و مهم‎ترین زیستگاه‌های جانوری کشور برای اسکان دائم پرندگان بومی و تخم گذاری پرندگان مهاجر به شمار می‎رود که در دفتر بین المللی تحقیقات پرندگان آبزی «لندن ـ ۱۳۵۲» به ثبت رسیده است.

این تالاب در فاصله ۷۵ کیلومتری شهرکرد مرکز استان چهارمحال و بختیاری و ۳۶ کیلومتری از تالاب بین المللی چغاخور در شهرستان بروجن قرار دارد.

منبع:باشگاه خبرنگاران جوان

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار